NEBİ BİRGİ VE ORKESTRASI

OYUNCU - MÜZİSYEN - SÖZ YAZARI - SUNUCU - DANSÇI - KOREOGRAF

1986 yılında dünyaya gelen Nebi Birgi, İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi (Modern Dans) Dans Bölümü ardından, Bilgi Üniversitesi Sahne Sanatları Performans Bölümü’nü tam burslu kazanmış ve tamamlamıştır. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Geyvan McMillen ile çalışma fırsatı yakalamıştır. İlk yılında Broadway’den İstanbul’a müzikallerde dans ederken Haldun Dormen ile çalışma fırsatı bulmuş, Murat Ovalı’dan doğaçlama, Ali Altuğ’dan oyunculuk, Yıldız Tunbul’dan şan, Serpil Günseli’den müzikal repertuvar, Tijen Par’dan ise diksiyon dersleri aldı.

2007 yılında İ.Ü Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Müzikal Tiyatro Bölümü’ne girmiş ve Müzikal Tiyatro Bölümü’nde Opera Sanatçısı Bergüzar Çelebi’den şan dersleri almıştır. 2009’da Grease Müzikali’nde Danny Zuko rolünde oyuncu ve koreograf olarak yer almıştır.

2008 – 2010 arasında Minnesota Üniversitesi’nin eğitmenleri Ann Bergeron ile Jazz dans, Kate Ufema ile şan tekniği üzerine çalışmalara katıldı ve 2009 Minnesota Summer Arts Festivali’nde yapılan Footloose Müzikali’nde oynamak üzerine Amerika’ya gitti. 2010 yılında Türkiye’ye gelen besteci ve yazar Andrew Lippa ile çalışma fırsatı buldu.

Bulgaristan’da yapılan Discovery Fest adlı yarışmada En İyi Erkek Ses, Uluslararası Yetenek, En İyi Performans, En İyi Balad, En İyi şarkı sözü ve radyo özel ödülü ile birlikte 6 ödül, Çevirisini ve koreografisini yaparak rol aldığı Sidikli Kasabası Müzikali ile Afife Jale Tiyatro Ödülü ve Direkler arası koreografi ödülleri var.

Günümüzde tiyatro oyunlarına, müzikal topluluklara ve televizyon programlarına reji ve koreografi yapan Nebi Birgi, bugüne kadar sayısız oyun, lansman, dans gösterisi ve konserde koreograf, dansçı, oyuncu, solist ve çevirmen olarak çalışmalarda bulunmuştur.

Nebi Birgi çok iyi derecede İngilizce bilmektedir.

VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ